Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWPHI-Paryż ostrzega: uwaga na nowe sposoby oszustwa!

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maciej Kowalski | 2017-06-19 10:21:17
francja, oszustwa, ostrzeżenie

W związku z sygnałami docierającymi od polskich firm w sprawie nowych praktyk stosowanych przez oszustów we Francji podszywających się pod znane sieci handlowe Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Paryżu przekazuje poniżej schemat oszustwa wraz z informacjami na temat przesłanek mogących wskazywać na próbę nieuczciwego postępowania.

Zgodnie z dostępnymi informacjami schemat oszustwa stosowanego przez nieuczciwych kontahentów jest bardzo podobny:

Do polskiej firmy zgłasza się przedstawiciel dużej francuskiej firmy (np. sieci handlowej) zainteresowany importem określonych produktów. Francuski partner jest zazwyczaj dobrze zorientowany w ofercie handlowej polskiej firmy i potrafi profesjonalnie prowadzić rozmowy dotyczące np. etykietowania produktu czy warunków transportu. Cechą charakterystyczną dotychczasowych oszustw było to, że francuscy rozmówcy bardzo szybko przechodzili do zamówienia, skracając do minimum proces negocjacji. W celu uwiarygodnienia swojej działalności oszuści podszywają się pod osoby realnie pracujące dla francuskich sieci, przekazując wszelkie dokumenty rejestrowe francuskiej spółki. Kontakt z kontrahentem urywa się w momencie dostarczenia towaru lub po upłynięciu terminu wyznaczonego terminu na płatność.

 

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ ŻEBY NIE STAĆ SIĘ OFIARĄ OPISANEGO POWYŻEJ OSZUSTWA?

 

- Czujność powinien wzbudzić fakt, jeśli przedstawiciel sieci handlowej odnalazł polską firmę w Internecie, bez wcześniejszych kontaktów np. na targach czy rekomendacji osób znanych polskiej firmie.

- Wiarygodność francuskiego rozmówcy należy potwierdzić w sposób niezależny od danych dostępnych np. w stopce wiadomości e-mail. Należy kontaktować się za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej sieci handlowej i prosić o połącznie z potencjalnym kontrahentem za pośrednictwem centrali.

- Należy zwrócić uwagę na adres mailowy. Oszuści podają się za przedstawicieli sieci handlowej korzystając z adresu e-mail łudząco przypominającego oficjalny adres, niemniej różniący się pewnymi szczegółami.

- Dotychczasowe przypadki wskazują, że oszuści podszywający się pod sieci handlowe dość chętnie oferują korzystne warunki płatności. Np. w zamian za rezygnację z przedpłaty oferowany jest skrócony termin płatności faktury, np. do 14 dni. Tymczasem należy pamiętać, że duże sieci handlowe nie oferują praktycznie terminów krótszych niż 30 dni.

- Należy mieć na uwadze, że dokumenty rejestrowe firmy są ogólnie dostępne w Internecie i fakt ich otrzymania w żaden sposób nie uwiarygadnia działalności potencjalnego kontrahenta.

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Decorative grit

The BIOVITA company offers a wide range of decorative grits. Full colors can be checked at: www.b...
Polska - TENCZYNEK 2021-04-19 Dodał: Marcin Fertacz Pozostałe wyroby Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert