Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo kupić, a co sprzedać

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 16:25:37
francja, handel, eksport, import, gospodarka

Francja od lat jest największym europejskim eksporterem kosmetyków; wartość francuskiego eksportu szacuje się na prawie 4,5 mld euro.

 

 

W III kw. 2013 r. nastąpiło wyhamowanie dynamiki eksportu do UE (+0,3 proc. przy +3,1 proc. w II kw. 2013 r.). Spadek eksportu odnotowano zarówno w odniesieniu do państw południowych (Włochy, Hiszpania), jak i nowych państw UE, a także do Niemiec, pierwszego partnera handlowego Francji. Wzrósł natomiast eksport do Wielkiej Brytanii i Belgii.

 

Źródło: Bank Światowy
 

W odniesieniu do pozaunijnych państw trzecich nastąpił spadek eksportu do Rosji, państw Bliskiego Wschodu oraz obu Ameryk, w szczególności do Kanady i Brazylii. Wzrost eksportu odnotowano natomiast na rynek państw azjatyckich (+3,1 proc. przy -7,2 proc. w II kw. 2013 r.), w tym Japonii, Indii, Chin i Korei Płd.

 

Źródło: Bank Światowy


Handel z Polską

 

Francja jest czwartym największym odbiorcą i piątym największym dostawcą towarów do Polski. W 2013 roku wartość eksportu do Francji wyniosła 35,7 mld zł, co stanowiło około 6 proc. łącznego eksportu Polski. Mniejszą wartość ma import towarów z Francji do Polski. W 2013 roku wartość importu wyniosła 24,5 mld zł, co stanowiło około 4 proc. łącznego importu towarów.
Jak podkreśla KPMG, o ile wartość towarów importowanych z Francji do
Polski utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie, o tyle wartość eksportu do Francji znacznie wzrosła w latach 2009-2013. W rezultacie od 2009 roku
znacznie poprawiło się także saldo wymiany handlowej Polski z tym krajem.

W latach bezpośrednio poprzedzających przystąpienie Polski do UE wymiana handlowa z Francją wzrosła, przy ujemnym saldzie dla Polski. Po akcesji Polski do UE zwiększyła się dynamika naszego eksportu, co zaowocowało redukcją deficytu handlowego, a począwszy od roku 2007 - pojawieniem się nadwyżki handlowej na korzyść Polski.

W 2013 r. Francja była dla Polski piątym partnerem handlowym w UE, z udziałem na poziomie ok. 5 proc. w polskich obrotach handlowych ogółem, podczas gdy Polska dla Francji pozostawała 12. partnerem handlowym, z udziałem na poziomie ok. 1,5 proc.

 

 

Jeśli chodzi o polski eksport do Francji, to dominują tu towary przemysłowe  wysoko-przetworzone - urządzenia mechaniczne, pojazdy i sprzęt transportowy, jachty i łodzie, przyrządy pomiarowe, narzędzia, sprzęt elektryczny, sprzęt obronny, stanowiące połowę wartości eksportu. Dużą rolę odgrywają też artykuły rolno-spożywcze (ekologiczne), produkty drewniane (meble, domy drewniane, stolarka budowlane), wyroby hutnicze.

Z kolei mniejszym zainteresowaniem cieszą się tekstylia oraz węgiel. W większości pozycji osiągamy dodatnie saldo, natomiast ujemne saldo odnotowujemy przede wszystkim w handlu wyrobami chemicznymi. Eksport do Francji od kilku lat charakteryzuje rośnie.

W latach 2005-2013 niewielki spadek można było zaobserwować jedynie w 2009 roku, kiedy wartość eksportu osiągnęła 6,83 mld euro (spadek w stosunku do 2008 r. o 380 mln euro). W roku 2010 wróciła tendencja wzrostowa. Wartość polskiego eksportu do Francji w 2013 roku wzrosła o 0,15 mld euro do 8,55 mld euro.

Natomiast francuski eksport do Polski zdominowany jest przez wyroby elektro-mechaniczne (wyroby przemysłu samochodowego, maszyny i urządzenia przemysłowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny) oraz chemiczne (produkty farmaceutyczne i para-chemiczne, chemię organiczną, tworzywa sztuczne, kosmetyki). Te dwie grupy towarowe stanowią prawie trzy czwarte wartości francuskiego eksportu na rynek polski. Pozostałe branże towarowe, jak metalurgiczna, paliwowo-energetyczna, włókiennicza, rolno-spożywcza, odgrywają mniejsze znaczenie.

Struktura importu z Francji jest mniej zdywersyfikowana, niż polskiego eksportu do tego kraju. W porównaniu rok do roku, w 2013 r. wzrósł import artykułów rolno-spożywczych z 486 mln do 518 mln euro oraz wyrobów przemysłu drzewno-papierniczego z 178,3 mln do 193,6 mln euro.

 

 

W 2011 r. polsko-francuska wymiana handlowa osiągnęła wartość 14,7 mld euro: eksport Polski do Francji wyniósł 8,4 mld, import z Francji – 6,4 mld; saldo dodatnie po stronie polskiej ukształtowało się na poziomie 2 mld euro.

Według informacji firmy audytorskiej KPMG w 2004 r. mieliśmy deficyt w wymianie handlowej, ale w 2013 r. roczna polska nadwyżka przekraczała 11 mld zł.

 

Polsko-francuskie stosunki gospodarcze regulują postanowienia Unii Europejskiej i obowiązującego od 1 maja 2004 roku Traktatu dotyczącego przystąpienia Polski i dziewięciu innych krajów do Unii. Ponadto, obowiązują umowy dwustronne w zakresie nie objętym uregulowaniami UE, wśród których najważniejsze to:

  • umowa w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji z 14 lutego 1989 r., weszła w życie 10 lutego 1990 r.
  • umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z 20 czerwca 1975 r. obowiązująca od 24 grudnia 1977 r.
  • umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie przedterminowej spłaty zadłużenia wynikającego z Umowy o redukcji i restrukturyzacji długów między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Francuskiej z dnia 30 października 1991 r., podpisana w Warszawie dnia maja 2008 r. (weszła w życie z dniem podpisania).
  • 29 listopada 2013 r. w Warszawie w czasie IV konsultacji międzyrządowych z udziałem prezydentów obu państw podpisano „Polsko-Francuskie Partnerstwo Strategiczne”, obejmujące program współpracy na lata 2013-2018.

 

źródło: MG, MSZ, NBP, KPMG, Bank Światowy
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert