Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTrzy strefy klimatyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 16:20:35
francja, klimat, geografia

We Francji wyróżniamy trzy strefy: klimat oceaniczny na zachodzie kraju, kontynentalny w centrum i na wschodzie oraz śródziemnomorski, z łagodna zimą i upalnym latem, na południu.

W Alpach Francuskich od wysokości powyżej 2800 m n.p.m. zaczyna się strefa wiecznych śniegów. Cechami charakterystycznymi znajdującej się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego Bretanii są znaczna ilość opadów i porywiste wiatry. Przyciągające turystów południe latem jest raczej bezdeszczowe. Z kolei w dolinie Rodanu przez 100 dni w roku wieją mistrale – zimne i porywiste wiatry charakterystyczne dla południowej Francji. Paryż cechuje łagodny i umiarkowany klimat, nawet zimą temperatura rzadko spada poniżej zera.

Francjan m dostęp do Morza Śródziemnego na południu, do wybrzeża Oceanu Atlantyckiego na zachodzie, a także do obszarów górskich: Alp, Pirenejów, Masywu Centralnego.

Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane: na północy Francji przeważają równiny i występują obniżenia w kształcie spodka (Basen Paryski), na zachodzie ciągną się wysokie Pireneje stanowiące naturalną granicę z Hiszpanią, ale ponad połowę kraju zajmują niziny. Główny wierzchołek najwyższego szczytu w Europie - Mont Blanc (4810 m n.p.m.) - znajduje się w Alpach Francuskich. Na terenach Masywu Centralnego występują liczne wygasłe wulkany. We Francji leżą też góry wapienne Jura, które biegną wzdłuż granicy szwajcarskiej na północ od Jeziora Genewskiego.

Linia brzegowa Francji jest zróżnicowana. Leżąca na północy Normandia charakteryzuje się klifami. Bretania jest przylądkiem i najbardziej wysuniętą na zachód częścią Francji lądowej.

Najdłuższe rzeki Francji to Loara, Rodan i przepływająca przez Paryż Sekwana.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Słomki Papierowe

Jesteśmy bezpośrednim importerem naczyń ekologicznych dla branży HORECA. Na aukcji oferujemy przy...
Polska - Konin 2021-01-19 Dodał: Małgorzata Musiał Handel Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert