Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTrzy strefy klimatyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 16:20:35
francja, klimat, geografia

We Francji wyróżniamy trzy strefy: klimat oceaniczny na zachodzie kraju, kontynentalny w centrum i na wschodzie oraz śródziemnomorski, z łagodna zimą i upalnym latem, na południu.

W Alpach Francuskich od wysokości powyżej 2800 m n.p.m. zaczyna się strefa wiecznych śniegów. Cechami charakterystycznymi znajdującej się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego Bretanii są znaczna ilość opadów i porywiste wiatry. Przyciągające turystów południe latem jest raczej bezdeszczowe. Z kolei w dolinie Rodanu przez 100 dni w roku wieją mistrale – zimne i porywiste wiatry charakterystyczne dla południowej Francji. Paryż cechuje łagodny i umiarkowany klimat, nawet zimą temperatura rzadko spada poniżej zera.

Francjan m dostęp do Morza Śródziemnego na południu, do wybrzeża Oceanu Atlantyckiego na zachodzie, a także do obszarów górskich: Alp, Pirenejów, Masywu Centralnego.

Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane: na północy Francji przeważają równiny i występują obniżenia w kształcie spodka (Basen Paryski), na zachodzie ciągną się wysokie Pireneje stanowiące naturalną granicę z Hiszpanią, ale ponad połowę kraju zajmują niziny. Główny wierzchołek najwyższego szczytu w Europie - Mont Blanc (4810 m n.p.m.) - znajduje się w Alpach Francuskich. Na terenach Masywu Centralnego występują liczne wygasłe wulkany. We Francji leżą też góry wapienne Jura, które biegną wzdłuż granicy szwajcarskiej na północ od Jeziora Genewskiego.

Linia brzegowa Francji jest zróżnicowana. Leżąca na północy Normandia charakteryzuje się klifami. Bretania jest przylądkiem i najbardziej wysuniętą na zachód częścią Francji lądowej.

Najdłuższe rzeki Francji to Loara, Rodan i przepływająca przez Paryż Sekwana.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert