Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFrancja nie włączy dochodów z prostytucji do PKB

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-10 16:36:33
francja, gospodarka, pkb

Francuski Krajowy Instytut Statystyki (INSEE) odmówił uwzględnienia prostytucji przy obliczaniu PKB i kwestionuje też zasadność uwzględniania handlu narkotykami. Obie te pozycje stanowiły w 2013 r. ok. 1 proc. PKB.

"Nie ma żadnego uzasadnienia, aby włączać prostytucję do obliczania Produktu Krajowego Brutto, ponieważ to działalność uprawiana przez osoby pochodzące w ogromnej większości z zagranicy, przebywające we Francji nielegalnie i zmuszane do jej uprawiania, co - ponadto - jest sprzeczne z europejskimi normami prawnymi" - wyjaśnia Ronan Mahieu, ekspert INSEE.

"Przedstawiliśmy Eurostatowi nasz punkt widzenia" - zakomunikował przedstawicielom mediów Mahieu, nawiązując do tego, że instytut przekazał biuru statystycznemu Komisji Europejskiej 22 września swoje kalkulacje dotyczące produktu krajowego brutto za rok 2013 i poprzednie lata.

 

 

Według argumentacji INSEE przy uprawianiu prostytucji "transakcji nie zawiera się na zasadzie wzajemnego porozumienia i z całkowitą pewnością są one poza zasięgiem księgowości krajowej".

Jeśli zaś chodzi o handel narkotykami, to według cytowanego eksperta jego włączenie do statystyki "ma ograniczony sens", ponieważ ocenia się go jedynie na podstawie przybliżonych kalkulacji.

Jednakże w tym drugim przypadku sprawa jest częściowo otwarta, skoro PKB oblicza się także w odniesieniu do alkoholu i tytoniu.

Dlatego też INSEE zdecydował się włączyć do obliczeń PKB przybliżoną kalkulację dotyczącą handlu narkotykami, dokonaną na podstawie danych Francuskiego Obserwatorium Narkotyków i Uzależnień (OFDT). Rozmiary tego handlu w 2013 roku oceniono na 2,1 mld euro. Około jednej trzeciej pochodzi z handlu marihuaną, 20-25 proc. z handlu kokainą, a reszta z handlu innymi narkotykami.

Źródło: PAP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert