Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAnaliza rynku autogaz we Francji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maciej Kowalski | 2016-09-19 13:03:53
francja, autogaz, lpg, cng, metan, benzyna, diesel, lng, opracowanie, wphi-paryż,

Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem poświęconym francuskiemu rynkowi autogaz. Analiza została przygotowania przez zespół WPHI-Paryż.

1. LPG – DOSTĘPNOŚĆ, INFRASTRUKTURA TANKOWANIA, CENY

Francja jest siódma w Europie pod względem liczby aut zasilanych propan butanem. Obecnie liczba takich samochodów ze Francji wynosi 262 tysiące. Według danych Francuskiego Komitetu Propan Butanu (Comité Français du Butane et du Propane) zapotrzebowanie na LPG wzrosło z 2,1 milionów ton w 2012 roku do 3,9 milionów ton w 2014 (bez branży petrochemicznej). Poniżej prezentujemy dane dotyczące zaopatrzenia, dystrybucji i sprzedaży propan butanu na rynku francuskim. Dane pochodzą z opracowań Francuskiego Komitetu Propan Butanu.

 

2013

2014

2015

Produkcja rafineri francuskich

1 342

1 361

1 431

Import

3 217

3 731

3 515

Eksport

1 022

909

993

Zaopatrzenie w LPG we Francji (w tysiącach ton)

 

Dystrybucja

 

2013

2014

2015

Punkty sprzedaży LPG - stacje

1 750

1 750

1 750

Samochody-cysterny

1 318

1 122

1 107

Wagony-cysterny

508

429

440

Cysterny

814 840

815 535

794 430

Butle

65 522 610

65 922 539

67 749 373

 

Sprzedaż LPG (w tonach)

 

2013

2014

2015

Sprzedaż w butlach

481 499

461 845

439 848

Sprzedaż luzem

1 490 840

1 249 920

1 270 173

Sprzedaż paliwa LPG

102 181

91 246

81 023

Całkowita sprzedaż LPG

2 074 520

1 803 011

1 791 044

 

Udział w sprzedaży poszczególnych branż (w %)

 

2013

2014

2015

Nieruchomości i sektor usług

57 %

57 %

57 %

Przemysł

15 %

14 %

14 %

Paliwa samochodowe

10 %

10 %

10 %

Rolnictwo

18 %

19 %

20 %

 

Stacje, na których samochody mogą się zaopatrzyć w LPG, są rozmieszczone na terenie całej Francji, szczególnie na obszarach silniej zurbanizowanych. Szczegółowe lokalizacje stacji w poszczególnych departamentach dostępne są na stronie internetowej: http://stations.gpl.online.fr/appli/index.php.

W ostatnich miesiącach ceny LPG kształtują się na poziomie niewiele ponad 0,70 euro za litr (http://www.zagaz.com/evolution-prix.php).

 

Średnia cena LPG w maju 2016

0.705 €

Średnia cena LPG w okresie I-VI 2006

0.807 €

 

2. CNG - DOSTĘPNOŚĆ, INFRASTRUKTURA TANKOWANIA, CENY

Obecnie CNG jest zdecydowanie mniej popularnym paliwem we Francji w porównaniu do LPG. Jednak według prognoz rządowej agencji ds. środowiska i energii, ADEME, a także według głównego francuskiego dystrybutora gazu ziemnego, spółki GRDF, w roku 2050 aż 42% środków transportu we Francji będzie napędzanych CNG.

Gaz ziemny importowany jest z Norwegii (31%), z Holandii (18%), z Rosji (15%), z Algierii (16%) oraz niewielkie ilości z Nigerii i Kataru. Jedynie mniej niż 2% wykorzystywanego we Francji gazu pochodzi z rodzimych źródeł w Lacq na południu kraju, jednak złoża te są na skaju wyczerpania. Według prognoz Ministerstwa Środowiska, Energii i Morza, zapotrzebowanie na gaz ziemny będzie wzrastać z uwagi na coraz większe zainteresowanie użyciem CNG w środkach transportu publicznego oraz w pojazdach komunalnych; w Paryżu aż 80% śmieciarek napędzana jest CNG.

Infrastruktura tankowania CNG jest stosunkowo słabo rozwinięta we Francji; w całym kraju działa około 50 stacji z gazem ziemnym dla samochodów, rozmieszczone są głównie w rejonie paryskim, w okolicach Lyonu i Grenoble, a także na południu kraju. Dokładne położenie stacji CNG we Francji dostępne jest na stronie internetowej: http://www.automobile-propre.com/stations/carte-stations-gnv-france/ .

Średnia cena CNG we Francji w 2015 roku wynosiła 1,10 € za 1 kg gazu (co odpowiada 1,45 l benzyny).

 

3. METAN - DOSTĘPNOŚĆ, INFRASTRUKTURA TANKOWANIA, CENY

Mimo, że koszt metanu wykorzystywanego na napędu samochodów jest o 60% niższy od kosztu benzyny, wspomniane paliwo alternatywne nie jest popularne we Francji, w dużej mierze ze względu na słabo rozwiniętą strukturę parkowania. Metan wykorzystywany jest niekiedy w pojazdach takich jak autobusy miejskie. Samochody na metan mogą bez problemu poruszać się w strefach z ograniczonym ruchem oraz w czasie, gdy nakazane jest zmniejszenie liczby samochodów na drogach (w dniach, gdy poziom zanieczyszczenia we francuskich metropoliach jest zdecydowanie zbyt wysoki, władze pozwalają na ruch ograniczonej ilości samochodów, na przykład tylko tych, które mają parzyste/nieparzyste numery rejestracyjne. Zakaz nie dotyczy ekologicznych samochodów).

Do niedawna problem dla użytkowników samochodów z metanem stanowiło parkowanie w garażach i parkingach podziemnych, co było związane z kwestiami bezpieczeństwa. Dzięki nowym typom instalacji zakaz ten nie jest już aktualny.

 

4. LNG - DOSTĘPNOŚĆ, INFRASTRUKTURA TANKOWANIA, CENY

Według danych raportu „The LNG Industry” z 2013 roku Francja jest ósmym światowym importerem LNG. Importuje średnio około 6 milionów ton płynnego metanu rocznie, głównie z Algierii, Kataru, Nigerii, Norwegii i Jemenu.

Pierwsze dwie stacje z płynnym metanem zostały otwarte we Francji w 2014 roku; pierwsza w Castets w pobliżu granicy z Hiszpanią, a druga w Saint-Quentin-Fallavier w okolicach Lyonu. Trzecia stacja została otwarta nieco później w Rungis pod Paryżem. Obecnie planowane jest uruchomienie 6 kolejnych punków, których lokalizację możecie Państwo sprawdzić pod poniższym adresem internetowym: http://www.gaz-mobilite.fr/dossiers/carte-stations-gnl-france/. Dalsza rozbudowa infrastruktury tankowania LNG możliwa jest dzięki wsparciu i lobbingu dużych firm, głównie transportowych, a także pomocy finansowej pochodzącej z programów Unii Europejskiej.

Cena za litr LNG jest o 50% niższa niż diesel oraz o 10-30% niższa od cen innych paliw alternatywnych.

 

5. Lokalizacja złóż ropy i gazu ziemnego we Francji

Francja produkuje rocznie 875 000 ton ropy, co odpowiada 1% rocznego zapotrzebowania, tak więc 99% ropy pochodzi z importu. Kraj jest również uzależniony od importu gazu ziemnego, gdyż złoża francuskie zaspokajają jedynie 2% całkowitej konsumpcji. Złoża gazu ziemnego znajdują się w Lacq w departamencie Pireneje Atlantyckie.

Złoża ropy naftowej zlokalizowane są głównie w rejonie paryskim, Szampanii oraz na południowym zachodzie kraju. Rafinerie działają natomiast w okolicach Marsylii, Dunkierki, w Normandii oraz w pobliżu Strasburga, Lyonu i Nantes.

1Złoża ropy i gazu ziemnego we Francji

 

6. Polityka rządu odnośnie do promocji paliw alternatywnych

Rząd francuski zaproponował następujące rozwiązania dotyczące promocji paliw alternatywnych:

 • Bezpłatna bądź o połowę tańsza rejestracja auta napędzanego LPG, w zależności od regionu
 • Możliwość otrzymania tak zwanego „bonusu ekologicznego”, czyli specjalnej pomocy finansowej dla osób posiadających samochody emitujące zgodną z normami ilość CO2
 • Specjalny podatek ekologiczny dla osób, których samochody emitują zbyt dużą ilość dwutlenku węgla
 • Dopłaty do konwersji auto-gaz w wysokości między 500 a 2 500 euro
 • Ograniczone stawki parkingowe lub nawet możliwość bezpłatnego parkowania (przez określoną ilość czasu) dla samochodów napędzanych LPG
 • Zwrot akcyzy dla firm posiadających samochody dostawcze napędzane LPG
 • Aktywna promocja ekologicznych samochodów

 

7. Zakłady produkujące auta wyposażone w instalacje gazowe

Na rynku francuskim działa przedsiębiorstwo BOREL, jedna z czołowych firm branży auto-gaz we Francji, która współpracuje ściśle z koncernami samochodowymi. Spółka oferuje nie tylko możliwość konwersji samochodów używanych, ale także montaż instalacji gazowej w nowych samochodach. W rezultacie klienci mogą zamówić nowy samochód napędzany LPG. Proponowane przez firmę marki to Dacia, Renault, Peugeot, Citroën lub Giotti Victoria. Więcej informacji na stronach internetowych firmy: http://www.borel.fr/.

Według danych Francuskiego Komitetu Propan-Butanu marki takie jak Alfa Romeo, Fiat, Opel i Piaggio mają w swojej ofercie samochody z wbudowaną instalacją gazową. Więcej szczegółów na stronie internetowej komitetu: http://www.cfbp.fr/offres-des-constructeurs.

 

8. Konwersja samochodów używanych

Konwersja samochodów używanych może być wykonywana jedynie przez upoważnioną do tego firmę. Z konwersją związane są również formalności urzędowe; właściciele samochodów wyposażonych w instalację gazową muszą się stawić w regionalnej dyrekcji ds. środowiska, podległej Ministerstwu Środowiska, a także w prefekturze (przedstawicielstwo władz departamentu).

Na stronie internetowej http://www.cfbp.fr/carte-station-gpl dostępna jest lista zarówno stacji z LPG (zielone punkty), jak i warsztatów specjalizujących się w montażu instalacji gazowych (punkty niebieskie).

 

9. Zrzeszenia podmiotów gospodarczych branży auto-gaz

Najbardziej aktywnym stowarzyszeniem we Francji, skupiającym podmioty branży auto-gaz, jest Francuski Komitet Propan-Butanu (Comité Français du Butane et du Propane). Przy współpracy z partnerami gospodarczymi i politycznymi, zarówno francuskimi, jak i międzynarodowymi, organizacja ustala zasady i normy dotyczące propan-butanu, informuje opinię publiczną i sektor przemysłowy o korzyściach związanych z propan-butanem, z paliwem LPG oraz z kwestiami bezpieczeństwa. Więcej informacji na stronie internetowej stowarzyszenia: www.cfbp.fr.

Kolejnym stowarzyszeniem działającym w branży paliw alternatywnych jest Francuskie Stowarzyszenie Gazu Ziemnego dla Pojazdów (Association Française du Gaz Naturel pour Véhicules) utworzone w 1994 roku z inicjatywy władz i dużych przedsiębiorstw francuskich. Celem organizacji jest promowanie CNG. Więcej informacji na stronie: http://www.afgnv.info/.

 

10. Auta benzynowe i z silnikami diesla – marki i wiek samochodów

W 2015 roku we Francji sprzedano 1,92 miliony aut, co oznacza wzrost o 6,8% w stosunku do roku 2014. Wzrost sprzedaży samochodów świadczy o tym, iż francuski rynek samochodowy powoli wychodzi z kryzysu.

2Sprzedaż samochodów we Francji (mln)

Francuzi cenią sobie rodzime marki samochodów. Według poniższego wykresu  aż 56,1% aut w tym kraju to pojazdy wyprodukowane przez francuskie koncerny, takie jak Renault, Peugeot i Citroën.

3Najpopularniejsze marki samochodów we Francji

Blisko 44% samochodów jeżdżących po francuskich drogach pochodzi z zagranicy. Najczęściej kupowane modele w roku 2015 pochodzą również z francuskich firm, głównie z Renault i Peugeot. Najpopularniejszym autem w 2015 roku był Renault Clio IV; jego sprzedaż stanowiła aż 5,7% całkowitej sprzedaży.

4Najpopularniejsze modele samochodów we Francji w 2015 roku

Według danych CCFA średni wiek samochodu we Francji wynosi obecnie 8,5 lat i stale rośnie od roku 1980:

5Średni wiek samochodu we Francji

 

Materiał opracowano w WPHI Paryż na podstawie:

 1. www.developpement-durable.gouv.fr
 2. www.stations.gpl.online.fr/appli/index.php
 3. www.automobile-propre.com
 4. www.cfbp.fr
 5. www.afgnv.info/
 6. www.grdf.fr/
 7. www.ccfa.fr/
 8. www.borel.fr/
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

WIndy

Global Lift Polska Sp. z o.o działa od 1999 roku. Dostarcza dźwigi elektryczne, hydrauliczne, MRL...
Polska - WARSZAWA 2020-11-16 Dodał: Magdalena Taras Zdrowie i medycyna, Handel, Transport i logistyka, Architektura, Budownictwo Zobacz ofertę

Klej do gąbki

Główną zaletą kleju Bonatap jest przede wszystkim jego trwałość. To bardzo mocny klej, który pora...
Polska - Nowa Sól 2020-03-24 Dodał: Mariusz Giwierski Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Klej do tapicerki samochodowej

Klej Bonaterm As wyróżnia się pełną odpornością na rozwarstwienie spowodowane migracją plastyfika...
Polska - Nowa Sól 2020-03-24 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja środków transportu Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert