Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSektor kosmetyków we Francji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maciej Kowalski | 2016-02-19 15:54:27
francja, kosmetyki, przemysł kosmetyczny

Francuski rynek produktów kosmetycznych od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie, niezależnie od wahań koniunkturalnych w innych sektorach gospodarki.

Francuski rynek produktów kosmetycznych od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie, niezależnie od wahań koniunkturalnych w innych sektorach gospodarki. Dobre wyniki całej branży z jednej strony wynikają z samych preferencji konsumenckich Francuzów, którzy dużą wagę przywiązują do higieny i wyglądu (średnio każdego roku Francuz wydaje 218 euro na produkty kosmetyczne), z drugiej zaś z wysokiego poziomu sprzedaży zagranicznej.

Przemysł kosmetyczny jest czwartym sektorem francuskiej gospodarki zapewniającym 150 tys. miejsc pracy. Francja jest światowym liderem w sektorze kosmetycznym posiadając 20% udziałów w rynku wyprzedając USA i Niemcy. Eksport francuskich produktów kosmetycznych stanowi blisko 1/3 całego europejskiego eksportu produktów tego sektora. Francja jest największym eksporterem kosmetyków na świecie, niemniej jest także ich czwartym największych importerem (za USA, Niemcami i Wielką Brytanią), w 2014 r. Francja dokonała importu kosmetyków na łączną kwotę 3,7 mld euro.

W strukturze francuskiego eksportu produkty sektora kosmetycznego są na drugim miejscu pod względem nadwyżki w wymianie handlowej z zagranicą; w 2014 roku wyniosła ona 8,9 mld euro (dla porównania: 23,6 mld w sektorze lotniczym i 6,5 mld w sektorze rolno-spożywczym). Jest to również sektor, który wykazuje największą dynamikę eksportu wśród największych gałęzi francuskiego przemysłu (+4% w 2014 roku, dla porównania: +2,5% w sektorze lotniczym i –8% w sektorze rolno-spożywczym).

Francuski rynek produktów kosmetycznych jest powszechnie oceniany jako trudny – większość tego rynku jest kontrolowana przez ok. 30 firm, które inwestują duże środki w rozwój i nowoczesne technologie, co pozwala im na wprowadzanie na rynek kolejnych innowacyjnych produktów. Do najważniejszych francuskich firm z sektora kosmetyków zaliczają się m.in.:

- L’Oréal (22,5 mld euro obrotów w 2014 r.)

- Kering (PPR) (10 mld)

- LVMH (4,8 mld)

- Chanel (3,3 mld)

- Yves Rocher (2,1 mld)

- Pierre Fabre Dermocosmétique (1,5 mld)

- Parfums Christina Dior (1,8 mld)

- Clarins (1 mld)

Francja tradycyjnie kojarzy się z produkcją kosmetyków, stąd wprowadzenie na rynek zagranicznych produktów wymaga przemyślanej strategii biznesowej. Rynek kosmetyków uznaje się za rynek produktów luksusowych, na którym klient dużą wagę przywiązuje do marki, tak więc nowym producentom bardzo trudno jest się wypromować (ponad 60% rynku perfum jest opanowane przez 10 największych marek). Tym bardziej, że konkurowanie ceną w przypadku produktów luksusowych nie jest skuteczną strategią. Powyższe uwagi w mniejszym stopniu dotyczą produktów codziennego użytku, takich jak np. szampony czy mydła, w których klient mniejszą wagę przywiązuje do marki.

Francuski przemysł kosmetyczny skoncentrowany jest w dwóch regionach: paryskim (Ile-de-France), gdzie swoje siedziby ma większość największych grup oraz Regionie Centralnym, gdzie swoją działalność rozwija klaster kosmetyczny Cosmetic Valley, skupiający 300 firm członkowskich (78% to małe i średnie przedsiębiorstwa). W sumie blisko 800 firm powiązanych z sektorem kosmetycznym zaznacza swoją obecność w tym regionie.

Dystrybucja produktów kosmetycznych we Francji odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych punktów sprzedaży (np. perfumerie), sieci aptek, wielkich sieci dystrybucyjnych, salonów fryzjerskich oraz w ramach sprzedaży bezpośredniej. Największy udział w sprzedaży kosmetyków mają wielkie sieci handlowe (76% rynku w 2013 roku), punkty franczyzowe (10,5%), sprzedaż w galeriach handlowych (9%) oraz tradycyjne perfumerie (2,5%).

Na uwagę zasługuje również rozwój sprzedaży kosmetyków drogą internetową. Większość punktów sprzedaży wprowadziła rozwiązania informatyczne stwarzające klientom możliwość zakupów on-line (aplikacje w telefonie, strony internetowe itd.). Udział sprzedaży internetowej w całości sprzedaży systematycznie rośnie, ocenia się, że w 2015 r. 6,9% zakupów kosmetyków zostało dokonanych drogą internetową, a prognozuje się, że w 2016 roku udział wzrośnie i osiągnie poziom 7,3%.

Przydatne adresy :

Cosmetic Valley – Dolina Kosmetyczna (klaster kosmetyczny): http://www.cosmetic-valley.com/

Cosmed – Stowarzyszenie małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze kosmetycznym (675 firm członkowskich): http://www.cosmed.fr

FEBEA – Federacja przedsiębiorstw sektora urody (300 firm członkowskich, producentów kosmetyków): http://www.febea.fr

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Zestawy do układania fryzur męskich

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo specjalnie przygotowane zestawy do układania męskich fryz...
Polska - CZERWIONKA-LESZCZYNY 2021-04-18 Dodał: Dawid Perz Kosmetyki Zobacz ofertę

Szampony do włosów

Oferujemy szampony do włosów dla mężczyzn najlepszych marek Polskich i zagranicznych. W naszym as...
Polska - CZERWIONKA-LESZCZYNY 2021-04-17 Dodał: Dawid Perz Kosmetyki Zobacz ofertę

Pudry do włosów

W naszej ofercie znajdą Państwo pudry do włosów w wielu rodzajach. Pudry to kosmetyki nowatorskie...
Polska - CZERWIONKA-LESZCZYNY 2021-04-17 Dodał: Dawid Perz Kosmetyki Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert