Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFrancuski sektor biomasy pochodzenia leśnego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maciej Kowalski | 2015-10-23 11:14:43
biomasa, energie odnawialne

Biomasa pochodzenia leśnego jest najważniejszym źródłem energii odnawialnych we francuskim bilansie energetycznym. W całej Unii Europejskiej Francja zajmuje drugie miejsce pod względem wykorzystania drewna w produkcji energii (największym prodcentem są Niemcy, trzecie miejsce zajmuje Szwecja). Duże wykorzystanie drewna wynika z warunków naturalnych kraju, w którym lasy zajmują 16 milionów hektarów, tj. 28 % powierzchni kraju. Francja jest trzecim najbardziej zalesionym krajem w Europie.Francuski sektor biomasy pochodzenia leśnego

Biomasa pochodzenia leśnego jest najważniejszym źródłem energii odnawialnych we francuskim bilansie energetycznym. W całej Unii Europejskiej Francja zajmuje drugie miejsce pod względem wykorzystania drewna w produkcji energii (największym prodcentem są Niemcy, trzecie miejsce zajmuje Szwecja). Duże wykorzystanie drewna wynika z warunków naturalnych kraju, w którym lasy zajmują 16 milionów hektarów, tj. 28 % powierzchni kraju. Francja jest trzecim najbardziej zalesionym krajem w Europie.

Biomasa jest wykorzystywana we Francji w jeden z następujących sposobów:

- produkcja energii domowej (6,5 mln ton oleju ekwiwalentnego – Mtoe)

- produkcja energii dla lokalnych społeczności i przemysłu (2,4 Mtoe)

- biopaliwa (2,1 Mtoe)

- odpady odnawialne (1,3 Mtep)

- biogaz (0,3 Mtoe)

Na koniec października 2014 roku, we Francji funkcjonowało 28 centrali elektrycznych wykorzystujących biomasę, a ich łączna moc wynosiła 303,7 MW. W planach jest oddanie do użytku kolejnych 8 zakładów o potencjale produkcyjnym wynoszącym 245 MW. Ponadto we Francji rozwijają się systemy grzewcze działające w oparciu o biomasę. Obecnie we Francji funkcjonuje ponad 4400 takich kotłowni, które obsługują lokalne społeczności i zakłady przemysłowe. Ich łączny potencjał oceniany jest na blisko 3300 MW.

 


W celu racjonalnego wykorzystania biomasy pochodzenia leśnego i chroniąc zasoby leśne, władze francuskie wprowadziły obowiązek posiadania przez wszystkich dostawców drewna specjalnych certyfikatów (PEFC, FSC itd). Ponadto, rynek energii wytwarzanej z biomasy opiera się na przetargach ofertowych organizowanych przez Komisję Regulacji Energii (Commission de régulation de l’énergie - CRE). System przetargów pozwala władzom francuskim zachować kontrolę nad poziomem efektywności energetycznej określonych projektów i uniknąć konfliktów pomiędzy uczestnikami sektora energetycznego i sektora przetwórczego (m.in. produkcja papieru, paneli itd.).

Pierwsze przetargi CRE 1 i CRE 2 zostały zorganizowane kolejno w 2005 i 2007 roku i faworyzowały projekty zlokalizowane w bliskości produkcji miazgi drzewnej. Przykładami takich elektrowni są UPM Kymmene, Smurfit Kappa i Tembec. Kolejnym sektorem, którego produkcja jest chętnie wykorzystywana do produkcji energii jest sektor rolno-spożywczy. Elektrownie często powstają w lokalizacji dużych fabryk żywności, czego przykładem jest elektrownia zaprojektowana przez Akuo Energy, zlokalizowana w sąsiedztwie fabryki Bonduelle (Estrées-Mons).

Trzeci przetarg na budowę kolejnych elektrowni, CRE 3, został ogłoszony w 2014 roku i koncentrował się na budowie miejskich sieci ciepłowniczych o łącznej mocy ustalonej na poziomie 400 MW, w tym na jedną elektrownię miało przypadać od 5-12 MW. Większość z nich zostało wybudowanych przez przedsiębiorstwa Dalkia i Cofely.

Ostatni przetarg, CRE 4, przewiduje budowę elektrowni o łącznej mocy 420 MW i przeprowadzony był z myślą o dwóch najwrażliwszych na wahania energii regionach Francji, PACA i Bretanii. Spośród 15 projektów branych pod uwagę wybrano jedynie trzy.


Należy się spodziewać, że udział biomasy w bilansie energetycznym Francji będzie w najbliższych latach dalej rósł. Władze francuskie konsekwentnie wdrażają rozwiązania gospodarki obiegowej i stawiają przed sobą ambitne cele mające na celu zwiększanie udziału energii odnawialnych w globalnym bilansie energetycznym. Do 2030 roku udział tych energii ma osiągnąć poziom 32% w globalnym zużyciu energii (wobec 14 % w 2015 roku). Uwarunkowania naturalne oraz gospodarcze pozwalają realnie myśleć o zrealizowaniu ww. celu, Francja jest bowiem największą europejską potęgą w sektorze rolnym i trzecim krajem o największym zalesieniu w Europie.

 

Opracowanie: Zespół WPHI na podstawie :

Observ’ER – Le baromètre 2014 des énergies renouvelables électriques en France

Annuaire de la filière française du bois énergie et biocombustibles solides, secteurs collectif, tertiaire et industriel (dokument w załączeniu)

 

 

Pliki do pobrania

annuairebiomasseFR
pdf | 7.88 MB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Produkcja podzespołów i elementów miedzianych

Przedsiębiorstwo ELECTRIS świadczy usługi w zakresie produkcji elementów i części z miedzi dla m....
Polska - Maków Podhalański 2020-11-23 Dodał: Magdalena Sikora Transport i logistyka, Energia i surowce odnawialne, Produkcja i przetwórstwo metali, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Pellet - EnPlus A1 (6/8mm)

Wood pellets - wholesale
Polska - WROCŁAW 2020-11-23 Dodał: Albert Kerno Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert