Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSukces Klastra Obróbki Metali na targach MIDEST 2016 w Paryżu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maciej Kowalski | 2017-02-23 11:57:34
targi midest, podwykonawstwo przemysłowe, klaster obróbki metali, wphi, paryż, francja

W dniach 6-9 grudnia odbyła się w Paryżu kolejna edycja międzynardowych targów podwykonawstwa przemysłowego MIDEST 2016, na których wystawiło się 17 polskich firm. WPHI był obecny na własnym stoisku organizowanym w ramach polskiego pawilonu narodowego wspólnie z Klastrem Obróbki Metali. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wydarzenia przygotowanym przez portal BIA24.

Ambasador Podlaskiej Gospodarki - Klaster Obróbki Metali - godnie reprezentował podlaski biznes podczas międzynarodowej, prestiżowej imprezy we Francji, jaką były targi MIDEST. Do Paryża poleciała silna reprezentacja, w skład której weszli przedstawiciele podlaskich firm - członków Klastra. Cztery dni upłynęły pod znakiem nawiązywania kontaktów biznesowych i promowania naszego województwa oraz samego miasta Białystok jako regionu, gdzie funkcjonują firmy innowacyjne, które są liderami w swoich branżach.

BIA24Stoisko Klastra Obróbki Metali zorganizowane w ramach polskiego pawilonu podczas MIDEST

Targi MIDEST 2016 trwały od 6 do 9 grudnia. Teraz przyszedł czas na pierwsze podsumowania, wyciągnięcie wniosków i refleksję. Nieocenioną pomoc okazała Ambasada RP w Paryżu, wspierając Klaster w zakresie promocji stoiska oraz współdzieląc je. Podniosło to rangę i zauważalność oferty, ale i lekką zazdrość innych polskich firm rozproszonych w halach.

- Odwiedzali nas przedstawiciele biznesu z całego świata. W ciągu czterech dni przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów z potencjalnymi kontrahentami, zainteresowanymi współpracą z podlaskimi przedsiębiorstwami. Co istotne, odwiedzający konkretnie szukali właśnie nas, podchodzili nieprzypadkowo, mieli sprecyzowane pytania - mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator-członek zarządu Klastra Obróbki Metali. - Byliśmy w silnym składzie, bo oprócz pracowników biura Klastra, towarzyszyły nam firmy: Promotech, Promotech KM, Jazon czy ChM. W Europie Zachodniej są wyraźne tendencje w poszukiwaniu kooperantów w środkowej i wschodniej części kontynentu. Firmy z Europy Środkowej dorównują już jakością wyrobom zachodnim, a nadal są atrakcyjne cenowo. Trzeba to wykorzystywać i ugruntowywać swoją pozycją i specjalizację. To szansa na wzmocnienie pozycji wielu firm, jak też na zaistnienie podmiotów rozpoczynających przygodę z eksportem - dodaje.

Należy podkreślić, że paryskie targi to druga co do wielkości wystawa branży przemysłowej i kooperacyjnej w Europie. Przy zaangażowaniu i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Urzędu Miejskiego w Białymstoku Klastrowi udało się zorganizować zauważalną prezentację regionalnego przemysłu metalowo-maszynowego. Tradycyjnie już na targach kooperacji Klaster Obróbki Metali występował ramię w ramię z prezentacjami firm z Litwy, Czech, Węgier, Bułgarii, Portugalii. Choć są to mniejsze od Polski państwa, to wypada zauważyć, że bardzo aktywne, walczą o swoją pozycję na rynkach międzynarodowych.

- Nie możemy ustępować im pola. Tym bardziej, że posiadamy o wiele większy potencjał. Skłania to tym bardziej do zacieśniania współpracy i integrowania branży. Nie na próżno ktoś wymyślił tezę, że razem można więcej - tłumaczą przedstawiciele Klastra.

- Międzynarodowe targi kooperacyjne pozwalają dotrzeć bezpośrednio z ofertą do Klienta i umocnić pozycję polskich przedsiębiorstw jako zaufanych dostawców - wyjaśnia Anna Zadykowicz, Wiceprezes Spółki JAZON świadczącej usługi podwykonawstwa od ponad 30-tu lat.

Według Sebastiana Rynkiewicza trudno jeszcze całościowo ocenić efekty uczestnictwa w targach MIDEST. Te pewnie będą widoczne dopiero za kilka miesięcy. - Zdarza się, że potencjalni kontrahenci odnawiają kontakt i po pół roku - wyjaśnia Janusz Poulakowski, dyrektor Biura Klastra, odpowiedzialny m.in. za internacjonalizację. - W każdym razie te kontakty, które udało nam się w Paryżu nawiązać, już teraz mogę wysoko ocenić. Firmy członkowskie otrzymały sporo bezpośrednich zapytań ofertowych. Poza tym sama obecność przedstawicieli Klastra na takich imprezach wypełnia misję, jaką jest promowanie branży i pozyskiwanie nowych członków, a w konsekwencji wzrost potencjału takiego zrzeszenia. Stało się już tradycją, że po wystąpieniu na jakichkolwiek targach, nasz Klaster poszerza swoje grono o kolejne firmy z Polski.

Warto przy tym wspomnieć, że na zachodnich rynkach rośnie świadomość współpracy kooperacyjnej i funkcji, jakie spełniają organizacje klastrowe, gdzie mają o wiele większe tradycje niż w Polsce. Klaster i firmy w nich skupione niejako na dzień dobry zyskują w oczach klienta, mają większą wiarygodność, uznanie i - zazwyczaj - możliwości szerszej konkurencyjnej oferty. Do klastrów działających w Europie Zachodniej trafia wiele pytań o możliwość wykonania konkretnych zleceń. Rolą tych organizacji jest pozyskiwanie ich i przesyłanie otrzymanych ofert do swoich członków.

Po intensywnej wystawienniczej jesieni, kiedy to Klaster Obróbki Metali wraz z uczestniczącymi w nim firmami prezentował się na imprezach branżowych w Krakowie, Lublinie, Warszawie, Paryżu zapowiada się jeszcze bardziej intensywna wiosna. Grupa przygotowuje się do aplikowania o fundusze na rozwój eksportu w ramach konkursu internacjonalizacji Krajowych Klastrów Kluczowych.Zapewne na jednym z wielu wydarzeń, gdzie będzie można spotkać prezentację Klastra, są kwietniowe targi Hanover Messe 2017, na których Polska będzie honorowym patronem. W planach na przyszły rok są także targi w Japonii. Tam do tej pory sporadycznie pojawiały się firmy z Europy i innych kontynentów niż Azja. Z pewnością Klaster Obróbki Metali ma duży, niewykorzystany jeszcze potencjał, by zaistnieć znacznie mocniej w świadomości partnerów biznesowych na całym świecie.

Źródło: Portal BIA24


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sklep rolniczy

Jesteśmy sklepem rolniczym, który posiada w sprzedaży najlepsze części zamienne i akcesoria do ma...
Polska - WIDAWA 2021-03-08 Dodał: Ryszard Golum Handel, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert