Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRelacja z targów rolniczych w Paryżu (27 lutego - 6 marca 2016 r.)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Maciej Kowalski | 2016-11-04 10:36:26
targi rolnicze, sia, paryż, francja, salon international de l'agriculture

W dniach 27 lutego – 6 marca 2016 r. odbyła się w Paryżu 53. edycja targów rolniczych. Jest to najważniejsza impreza targowa dla sektora rolnego we Francji, której tradycje sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku.

Międzynarodowe Targi Rolnicze to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, niemniej jego głownym celem jest promocja francuskiego rolnictwa, prezentacja jego potencjału i tradycji oraz zróżnicowania kulinarnego. Podczas imprezy wystawiają się wszystkie najważniejsze organizacje związane z sektorem rolnym (organizacje rolnicze, szkoły, instytuty badawcze, hodowcy oraz przedstawiciele regionów wykorzystujących targi do prezentacji swoich atutów kulinarnych i turystycznych). Targi są wydarzeniem masowym, chętnie odwiedzanym zarówno przez profesjonalistów, jak i rodziny z dziećmi, dla których wizyta na targach stanowi okazję do zapoznania się ze specyfiką produkcji żywnościowej.

Każda edycja paryskich targów jest świętem francuskiego rolnictwa, niemniej w tym roku atmosfera święta została zakłócona przez rolników domagających się poprawy swojej sytuacji. Przedstawiciele najwyższych władz, na czele z prezydentem Republiki, zostali wygwizdani podczas oficjalnej inauguracji, a na stoiskach hodowców porozwieszane zostały dramatyczne komentarze dotyczące obecnego kryzysu (więcej o kryzysie: tutaj) Pomimo napiętej atmosfery targi przyciągnęły rzesze zwiedzających i wystawców. W tegorocznej edycji udział wzięło 1050 wystawców, a odwiedziło je blisko 700 tys. gości.

Targi rolnicze w Paryżu są imprezą o bardzo dużym zasięgu promocyjnym. Jest to wydarzenie, o którym mówi się długo przed jego rozpoczęciem, a w czasie jego trwania największe stacje radiowe i telewizyjne nadają bezpośrednie relacje ze swoich stoisk promocyjnych. Mimo że targi mają na celu głownie promocję francuskiego rolnictwa, każdego roku organizowane są również pawilony międzynarodowe, które przyciągają tłumy zwiedzających. W tym roku szczególnie wyróżniały się stoiska Senegalu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Maroka, które zainwestowały znaczne środki w promocję swoich krajów. Na stoiskach narodowych prezentowane są produkty tradycyjnie kojarzone z danym krajem, co pozwala utrwalić w świadomości konsumentów „geograficzne” skojarzenia kulinarne. Z uwagi na duże zainteresowanie paryskimi targami rolniczymi polskie firmy powinny rozważyć organizację stoiska na którym mogłyby być eksponowane (i sprzedawane) produkty już obecne na rynku francuskim (np. mocne alkohole).