Obywatel polski może również prowadzić własną działalność gospodarczą we Francji w tym systemie i korzystać z wielu korzystnych rozwiązań prawnych przewidzianych dla tego rodzaju statusu przedsiębiorcy, co dotyczy oczywiście osób fizycznych.
Rodzaje działalności w formie samozatrudnienia - auto-entrepreneur:
- działalność usługowa, np. fryzjer, robotnik budowlany, hydraulik
- sprzedaż towarów
- wolne zawody np. architekt, psycholog
Ustawa nakłada limit rocznych obrotów dla samozatrudnionych, nie powinien przekroczyć:
- 32 600 euro dla firm usługowych
- 81 500 euro dla firm handlowych
W przypadku przekroczenia maksymalnych progów obrotów, samo zatrudniony zobowiązany jest do zmiany statusu prawnego.
Samozatrudniony nie wykazując żadnych dochodów przez kolejne 24 miesiące, również traci prawo do wykonywania działalności.
- Auto-entrepreneur jest zwolniony z VAT
- Auto-entrepreneur prowadzi uproszczoną księgowość (rejestr dochodów i wydatków)
- System auto-entrepreneur pozwala przewidzieć wysokość składek socjalnych i ewentualnego obciążenia podatkowego na podstawie ryczałtu wyliczonego z uzyskanych obrotów
- Auto-entrepreneur może korzystać ze statusu EIRL (entrepreneur individuel à responsabilité limitée - indywidualnego przedsiębiorcy z ograniczoną odpowiedzialnością) przeznaczając na działalność zawodową określone dobra oddzielone od jego majątku osobistego (tzn. objęte ochroną przed zajęciem w razie kłopotów finansowych)
- Auto-entrepreneur zwolniony jest z płacenia podatku od przedsiębiorstw w roku założenia firmy oraz w dwóch kolejnych latach jej istnienia
- Auto-entrepreneur może uzyskać wsparcie dla osób bezrobotnych
- W przypadku, gdy auto-entrepreneur wykonuje działalność jedynie dodatkowo, to jest ubezpieczony przez swojego głównego pracodawcę
- Zarówno rejestracja jak i zakończenie działalności są możliwe przez wypełnienie odpowiednich formularzy na stronie : www.lautoentrepreneur.fr.
Od 2013 r. weszły pewne zmiany dotyczące statusu auto-entrepreneur. Została wprowadzona podwyżka składki na ubezpieczenia społeczne. W zależności od wykonywanej działalności:
- 14 proc. dla firm prowadzących głównie działalność handlową
- 21,3 proc. dla wolnych zawodów podlegających CIPAV (Caisse Interprofessionnelle de Prévoyance et d’Assurance Vieillesse)
- 24,6 proc. dla firm usługowych i wolnych zawodów podlegających RSI (Régime Social des Indépendants)
Więcej informacji na temat samozatrudnienia można znaleźć na stronach internetowych: www.lautoentrepreneur.fr, www.federation-auto-entrepreneur.fr, www.ccip.fr.