Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatek dochodowy od osób fizycznych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-10 16:58:19
francja, podatek, pit

Podatek dochodowy od osób fizycznych (impôt sur le revenu - IR) obejmuje całość przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu danej osoby (a właściwie gospodarstwa domowego - foyer) w danym roku podatkowym.

 

Podatek ten liczony jest w sposób progresywny. Skala tego podatku jest corocznie aktualizowana w oparciu o przepisy ustawy budżetowej.

Za dochód uzyskany w 2014 r. poniżej 6 011 euro stopa procentowa wynosiła 0 proc., od 6 012 do 11 991 euro - 5,5 proc., od 11 992 do 26 631 euro - 14 proc., od 26 632 do 71 397 euro - 30 proc., od 71 398 do 151 200 euro - 41 proc., powyżej 151 200 euro - 45 proc.

Ogólne zasady dotyczące definicji miejsca zamieszkania dla celów podatkowych znajdują się w przepisach art. 4A oraz art. 4B CGI. Zgodnie z art. 4A CGI podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlegają osoby, których całość dochodów jest pochodzenia francuskiego lub zagranicznego, jeżeli ich miejscem zamieszkania jest Francja.

Zgodnie z literą art. 4B CGI miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (potocznie rezydencji podatkowej) we Francji określa się w sposób następujący:

 • na stałe mieszka we Francji
 • ma stałą pracę we Francji
 • Francja jest dla niej ośrodkiem interesów życiowych

Natomiast osoby, których miejscem rezydencji podatkowej nie jest Francja podlegają we Francji tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zgodnie z przepisami art. 164 B CGI osoby te uiszczają podatek jedynie od dochodów uzyskanych we Francji, czyli z tzw. „źródła francuskiego”. I tak np. pracownicy polscy oddelegowani czasowo do Francji płacą tu podatki od wynagrodzeń za wyjątkiem tzw. pobytów tymczasowych do 180 dni, które mogą pod pewnymi warunkami być nadal opodatkowane w Polsce.

 

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega:
 

 • dochód uzyskany ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, emerytury lub z renty
 • dochód uzyskany z działalności poza-handlowej, w tym m.in. dochód z wykonywania wolnych zawodów
 • dochód uzyskany z działalności produkcyjnej lub handlowej
 • dochód z działalności rolniczej
 • dochód z nieruchomości
 • dochód z najmu
 • dochód uzyskany z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych
   

We Francji, o ile istnieje taka możliwość, zeznanie podatkowe, jest wstępnie wypełnione przez właściwy urząd skarbowy. Wstępnie, ponieważ organ podatkowy wypełnia tylko niektóre dane, związane z dochodami podatnika, o których mógł powziąć informację z takich źródeł jak: pracodawcy, ośrodki pomocy społecznej czy też kasy ubezpieczeń społecznych oraz od instytucji finansowych.

Dochody z innych źródeł przychodów należy wykazać w zeznaniu osobiście. Podobnie jest, gdy podatnik składa deklarację pierwszy raz: bez względu na źródła przychodu. W przypadku skorzystania z ulg podatkowych, tutaj również, każdy podatnik musi wypełnić samodzielnie tę część zeznania rocznego.

We Francji podatek pobierany jest trzy razy w roku w formie zaliczek na podatek (acomptes provisionnels): w lutym, maju oraz we wrześniu. Istnieje możliwość zapłaty zaliczek comiesięcznie (prelevements mensuels) przez dziesięć miesięcy, tj. od stycznia do października w wysokości 1/10 podatku należnego za poprzedni rok. Jedynie w przypadku dochodu za pierwszy przepracowany rok, płaci się go jednorazowo we wrześniu następnego roku.

W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, inaczej niż w Polsce, osoby te samodzielnie odprowadzają zaliczki do właściwego urzędu skarbowego; ich pracodawca nie jest płatnikiem i nie uczestniczy w pobieraniu za nich podatku.

Wysokość podatku obliczana jest przez organ podatkowy na podstawie deklarowanego dochodu. Urząd przesyła podatnikowi we wrześniu danego roku decyzję, w której informuje go o wysokości podatku do zapłaty (avis d’imposition). W przypadku niejasności podatnik jest wzywany przed właściwy organ w celu złożenia wyjaśnień lub dokonania korekty.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert